ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА СТИСНЕНОГО ПОВІТРЯ ШАХТНИМИ ТУРБОКОМПРЕСОРАМИ
DOI:
https://doi.org/10.34185/1562-9945-3-152-2024-14Ключові слова:
стиснене повітря, шахтний турбокомпресор, система повітропостачання, енергоефективність, споживач, продуктивність, пневмосистема.Анотація
Сучасні технологічні процеси промислових підприємств забезпечуються різними енергоносіями. Вибір раціональних енергоносіїв визначається технологічними умовами, техніко-економічними показниками процесів виробництва продукції та умовами енергопостачання. Поряд з основними енергоносіями, такими як котельно-пічне паливо, теплова та електрична енергії, вода, у багатьох галузях промисловості широко використовується стиснене повітря. Цьому сприяють його особливі властивості: пружність, прозорість, нешкідливість, вогнебезпека, нездатність до конденсації, швидка передача тиску та необмежений запас атмосферного повітря у природі. Стиснене повітря є одним із найдорожчих енергоносіїв, що використовуються в промисловості. Один кілоджоуль енергії, що отримується від заводської мережі стис-нутого повітря обходиться у сім-десять разів дорожче, ніж кілоджоуль енергії, що використовується в електроприводі. Це пов’язано з тим, що саме виробництво стис-нутого повітря вимагає дорогого компресорного обладнання та системи кондиціювання, що включає, крім іншого, і систему вологовідділення. Тим не менш, пи-тома вага цього виду енергії у сучасних виробництвах досить великий. На виробництво стисненого повітря у промислово розвинених країнах припадає в середньому близько 10% із загального енергетичного балансу. На ряді промислових підприємств витрата електроенергії на вироблення стисненого повітря досягає 20 - 30% загальної кількості споживаної електричної енергії. Тому в системах виробництва та розподілу стиснено-го повітря дуже актуальне завдання енергозбереження, яке досягається шляхом підвищення ефективності роботи компресорів, раціонального використання стиснено-го повітря пневмоприймачами та зменшення його втрат при виробництві та транспортуванні споживачам. Отже, в статті розглянуто методи підвищення ефективності роботи систем виробництва та розподілу стисненого повітря. Запро-поновано методи та способи зниження питомої витрати електроенергії на вироблен-ня стисненого повітря на компресорних станціях, його втрат у системах виробництва та розподілу, а також підвищення продуктивності, економічності та надійності ро-боти компресорних станцій.
Посилання
Baranovska M.L. Analysis of electrical energy consumption by compressor units at iron ore mines of Ukraine/ I.E. Petrenko, V.D. Baranovskyi//Science progress in Eu-ropean countries: new concepts and modern solutions. – 2019. – P. 102-113.
Malyarenko V.A. Energy conservation and energy audit/ V.A. Malyarenko, I.A. Nemyrovsky - Kharkiv: NTU "KhPI", 2011. - 345 p.
G.A. Bondarenko Compressor stations / G. A. Bondarenko, G. V. Kyryk. Sumy: Su-my State University, 2016. – 386 p.
Holomenyuk M.V. Compressor units/ M.V. Kholomenyuk. Dnipro: State University "National Mining University", 2013.– 52 p.
O.V. Zamytskyi. Investigation of ways to increase the energy efficiency of com-pressed air production in mine compressor units/ O. V. Zamytskyi, M.Yu. Lider // Journal of Kryvyi Rih National University. – 2019. – No. 43. - P.175-180.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Системні технології
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.